hirdetés
Életmód

Növelhetik a korai elhalálozás kockázatát az ultrafeldolgozott élelmiszerek

Noha az úgynevezett ultrafeldolgozott élelmiszerek – amelyekben sok a só, cukor és más adalékanyag – igen ízletesek lehetnek, az nagyon is elképzelhető, hogy az egészségünkre nincsenek éppen pozitív hatással. Egy friss francia kutatás szerint, amelynek eredményeit február 11-én publikálták a JAMA Internal Medicine nevű lapban, ráadásul az ilyen élelmiszerek rendszeres fogyasztása összefüggésben állhat a korai elhalálozás nagyobb valószínűségével.

Növelhetik a korai elhalálozás kockázatát az ultrafeldolgozott élelmiszerek
hirdetés

A tanulmány szerint összefüggés mutatkozik az ultrafeldolgozott élelmiszerek és a vizsgált 7 éves időintervallumban történő halálesetek nagyobb kockázata között – ismerteti a LiveScience.com.

Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy ez a tanulmány pusztán az összefüggést fedte fel, s arra nem szolgál bizonyítékkal, hogy valóban korai halálozáshoz vezetnének az ilyen élelmiszerek. Mindazonáltal a kutatók elmélete szerint többféle módon is hozzájárulhatnak az ultrafeldolgozott élelmiszerek az idő előtti elhalálozás kockázatának növekedéséhez, így például növelhetik a rák, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a cukorbetegség kockázatát is.

„Az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása nagy mértékben növekedett az elmúlt néhány évtizedben, és talán egyik okozója a nem-járványos betegségek okozta halálesetek növekedése jelentette tehernek”

– fogalmaztak a tanulmány szerzői.

hirdetés

A tanulmány azokat az élelmiszereket nevezi ultrafeldolgozottnak, amelyekben több olyan összetevő is van, amelyeket több ipari tevékenység révén állítanak elő. A cukor, só, zsírok és olajok mellett ilyen összetevők az ízesítő- és színezőanyagok, az édesítőszerek és az emulgeálószerek is. Az ultrafeldolgozott élelmiszerek közé sorolhatóak például az előre csomagolt jégkrémek, édességek, cukorkák, rágcsálnivalók, energiaszeletek, sütemények, tészták és bizonyos húskészítmények is.

Korábbi kutatások összefüggést találtak az ilyen ételek fogyasztása és az elhízás, magas vérnyomás, valamint bizonyos daganatos betegségek magasabb kockázata között, ám eddig egyik tanulmány során sem állapították meg, hogy ugyancsak összefüggés mutatkozna az ilyen ételek és a korai halálozás magasabb kockázata között.

Az új kutatás során a Párizsi Egyetem munkatársai több mint 44 ezer – 45 éves vagy ennél idősebb – francia felnőtt adatait vizsgálták. Az önkénteseknek kérdőíveket kellett kitölteniük étkezési szokásaikról, majd 7 éven át követték állapotukat. Ez idő alatt hatszázan haltak meg közülük.

Átlagosan az önkéntesek napi energiabevitelének 30 százaléka származott ultrafeldolgozott élelmiszerekből, s minden 10 százalékos növekedés ez arányban 17 százalékkal nagyobb esélyt jelentett arra, hogy a 7 éves időszak alatt elhunyjanak. Ez az összefüggés akkor is megmaradt, amikor kizártak más tényezőket, így a testtömeg-indexet, az iskolázottságot, a keresetet, a dohányzást, a teljes kalóriabevitelt, a családban már előfordult daganatos vagy szív- és érrendszeri betegségeket, illetve az alkoholfogyasztást.

Az ultrafeldolgozott élelmiszerekben jellemzően sok só és hozzáadott cukor van, miközben azonban rostokból kevés található bennük, s ez együttesen hozzájárulhat bizonyos krónikus betegségek, így a rák vagy a szívbetegség kialakulásához. Mindennek tetejébe még a hozzáadott, vagy az előállítás során használt vegyületek is káros hatásúak lehetnek.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés