hirdetés
Életmód

Megvan, miért van összefüggés az elhízás és a rossz fogak között

Egy új tanulmány szerint – amely a Clinical Oral Investigations nevű lapban jelent meg – a cukorral édesített savas üdítőitalok, így például a szénsavas üdítők fogyasztása lehet a „hiányzó láncszem” az elhízás és a rossz fogak között a felnőtteknél.

Megvan, miért van összefüggés az elhízás és a rossz fogak között
hirdetés

A londoni King’s Collage kutatói megfigyelték, hogy egyértelmű összefüggés van a fogak rosszabb állapota és a túlsúly, illetve elhízás között, emellett azonban megfigyelték azt is, hogy éppenséggel a cukros és savas italok rendszeres fogyasztása lehet az, ami az elhízott emberek esetében a fogak legkülső, zománc rétegét károsul.

A kutatók egy 2003 és 2004 között készült országos amerikai felmérés adatai alapján dolgoztak, amelyet összesen 3541 ember töltött ki. Mérték az érintettek BMI-értékét és a fogaik állapotáról is információt nyertek, továbbá a résztvevők étkezési szokásait, ide értve az italok fogyasztását, is feljegyezték.

Dr. Saoirse O'Toole, a tanulmány vezető szerzője elmondta, hogy a savas természetű, így például a gyümölcsös, vagy a szénsavas üdítőitalok fogyasztása a fogak állapotának romlásához vezet.

A zománc állapotának romlása az egyik legsúlyosabb fogászati probléma, amelynek fő okozója éppen a túl sok savas ital és étel fogyasztása, ami mellett az elhízott személyeknél még a reflux betegség nagyobb kockázata is tovább növeli a zománc elvékonyodásának esélyét. Utóbbi tényezőt azonban jelen kutatás során kiszűrték.

hirdetés

A kutató szerint az eredményeik fontos üzenetet jelenthetnek azon embereknek, akik a túl sok kalóriát részben a cukros üdítőkkel viszik a szervezetükbe, hiszen ezek az egész testük egészségére negatív módon hatnak, ide értve a fogaik egészségét is.

Az egyetem egy korábbi felmérése szerint az európai felnőtt lakosság mintegy 30 százaléka esetében figyelhető meg a fogzománc számottevő mértékű elvékonyodása és „puhulása”. Ennek hatására megváltozhat a fogak megjelenése vagy formája, és érzékenyebbé válhatnak a hideg vagy forró ételekre, italokra.

Szerencsére az étkezési szokások megváltoztatásával jobbára megállítható a további romlás a betegek fogának állapotában.

(ScienceDaily)

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés