hirdetés
Életmód

Csökkentheti a szívbetegség kockázatát, ha növényi fehérjére cseréljük a vörös húst

Egy új tanulmány szerint csökkenti a szívbetegség kialakulásának kockázatát a vörös húsok egészséges növényi fehérjékre történő lecserélése. Az elmúlt években több kutatás során is összefüggést fedeztek fel a vörös hús fogyasztása és a szív- és érrendszeri betegségek, valamint kialakulásának magasabb kockázata között, ám a kutatások eredményei nem mindig egyeztek.

Csökkentheti a szívbetegség kockázatát, ha növényi fehérjére cseréljük a vörös húst
hirdetés

A Purdue Egyetem és a bostoni Harvard T.H. Chan School of Public Health kutatói több randomizált kontrollált kutatás adatainak meta-analízise segítségével vizsgálták, milyen hatása lehet annak, ha az étrendben a vörös húsokat másféle élelmiszerekre cserélik le - írja a ScienceDaily.com.

A friss tanulmány során a kutatók összesen harminchat korábbi felmérés eredményeit elemezték, amelyek során összesen 1803 személytől nyertek adatokat. A kutatócsoport ezután az emberek vérnyomásán, koleszterinszintjét, lipoproteinszintjét és trigliceridszintjét figyelte a vörös húst fogyasztó és az inkább másféle eledeleken élő emberek esetében.

Marta Guasch-Ferré, a tanulmány vezető szerzője megjegyezte, hogy a korábbi tanulmányok során nem egyeztek egészen a megfigyelések a vörös hús esetleges szív- és érrendszeri kockázatait illetően, ám elemzésükben immár meghatározott összehasonlításokat tettek a vörös húsokban, illetve a másféle eledelekben gazdag étrend hatásai között. Ebből kiderült számukra, hogy amennyiben a vörös húsokat jó minőségű fehérjeforrásokra cserélik, úgy pozitív hatásokkal számolhatnak az emberek a szív- és érrendszerük egészségét illetően.

A kutatás eredményei szerint a koleszterinek, lipoproteinek vagy éppen a vérnyomás esetében nem figyelhetőek meg eltérések a vörös húsokat és a másféle eledeleket fogyasztó emberek között, ám akik sok vörös húst esznek, azok vérében magasabb volt a lipoproteinek szintje. A jó minőségű növényi fehérjékben gazdag étrend pedig csökkentette a „káros” koleszterin szintjét.

hirdetés

Meir Stampfer, a tanulmány egyik szerzője szerint tehát nem jó kérdés, hogy „jó vagy rossz-e a vörös hús”, hanem az a valódi kérdés, hogy „mihez képest jó vagy rossz” ez az eledel. Ha valaki sült krumplira vagy sütire cseréli le a vörös húsokat, nem lesz egészségesebb – ha azonban növényi fehérjeforrásokra, így például hüvelyesekre és magvakra, az valóban egészségesebb lehet.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés