hirdetés
Életmód

Alig fél órás természetjárás is nagyszerű hatással lehet a hangulatra

Jelentősen csökkentheti a stresszhormon-szintet már az is, ha csupán húsz perces sétát teszünk egy olyan helyen, ahol kapcsolatban érezhetjük magunkat a természetes környezetünkkel. Az ezzel kapcsolatos tanulmány a Frontiers in Psychology lapban jelent meg. A kutatók úgy vélekedtek, hogy a háziorvosok mindezek fényében akár „elő is írhatnák” a természetjárást, amelynek valódi, mérhető pozitív hatásai vannak.

Alig fél órás természetjárás is nagyszerű hatással lehet a hangulatra
hirdetés

Dr. MaryCarol Hunter, a Michigani egyetem docense a kutatásuk eredményeivel kapcsolatosan megjegyezte, hogy az eddig is ismert volt ugyan, hogy a természetben való időtöltés csökkenti a stresszt, ám ez idáig azt nem tudták pontosan, hogy mennyi ideig, vagy hogyan kell ezt a tevékenységet űzni, hogy annak valóban hasznát láthassuk.

„A tanulmányunk rámutat arra, hogy a kortizol nevű stresszhormon csökkentésének tekintetében a legnagyobb haszon akkor érhető el, ha 20-30 percet töltünk egy olyan helyen üldögéléssel vagy sétával, ahol átélhetjük a természet közelségét"

- fogalmazott a kutató.

A kutatók szerint a „felírt” természetjárás egy olcsó, ámde hatékony módja lehetne az egyre növekvő urbanizáció okozta negatív egészségügyi hatások csökkentésének – írja a ScienceDaily.com. Annak érdekében, hogy az egészségügyi szakembereket segítsék, egy olyan, bizonyítékokon alapuló és életszerű becslésekkel kalkuláló kísérletet végeztek, amellyel a természetjárás hatékony módját és idejét igyekeztek megállapítani.

hirdetés

Egy nyolchetes időszak során a kísérletben részt vevő önkénteseket arra kérték, hogy heti legalább háromszor legyenek a természetben 10-10 percig, s ennek során rendszeresen nyálmintát vettek tőlük, hogy a kortizolszintet rögzítsék.

Az emberek maguk választhatták ki, hogy hol, s a nap melyik szakában töltenek időt a természetben. Igaz, azt meghagyták nekik, hogy napfényes időszakban kell ezt megtenniük, s úgy, hogy eközben nem használhatják a közösségi oldalakat, az internetet, nem telefonálhatnak, nem beszélgethetnek másokkal, nem olvashatnak is nem végezhetnek megerőltető fizikai testmozgást. Utóbbi kitételek azért voltak fontosak, mert ezen tevékenységek önmagukban is befolyásolhatják a stressz – s így a kortizol – szintjét.

Az eredmények azt sugallják, hogy már mindössze húsz perc természetjárás is elegendő a korizolszint csökkentéséhez, ám a legjobb eredményt a fél órás időtöltéssel lehetett elérni. Az ennél hosszabb ideig történő természetjárás ugyan tovább növeli a pozitív eredményeket, de már csak lassabb ütemben.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés