hirdetés
Életmód

A reális célok hatására elégedettebben élhetünk

Azok az emberek, akik reális célokat tűznek ki maguk elé, jobbára nagyobb szintű jóllétnek örvendhetnek, s hosszú távon az elégedettség kulcsa az lehet, hogy az életcélok elérhetőek-e, s eleget jelentenek-e az adott személynek. Minderről a Bázeli Egyetem kutatói folytattak kutatást több mint 970 ember bevonásával.

A reális célok hatására elégedettebben élhetünk
hirdetés

Sokaknak sokféle életcéljuk lehet, így miközben egyesek vagyonra, addig mások társaságra, egészségre, vagy éppen élvezettel végzett hivatásra vágynak. Egy azonban közös: ezek a célok meghatározhatják egy ember jellemét azáltal, hogy viselkedését mintegy megszabják. Emellett feltételezhető, hogy az életcélok befolyásolják azt is, mennyire elégedettek az emberek az életükkel, vagy éppen mennyire elégedetlenek, amennyiben nem sikerül elérniük a kitűzött célokat.

A Bázeli Egyetem pszichológusai egy alapos vizsgálatnak vetették alá az életcélok hatásait az emberek életére, s az eredményeket, amelyeket a ScienceDaily.com portál is ismertetett, az European Journal of Personality nevű lapban publikálták. A kutatásba összesen 973 embert vontak be, akik mindannyian 18 és 92 éves kor közötti felnőttek voltak, és Svájc német ajkú területein éltek. A résztvevők több mint fele kettő és négy év elteltével ismét válaszolt a kutatók kérdéseire.

Az önkénteseknek értékelniük kellett az életcéljaik jelentőségét és vélt elérhetőségét az életük tíz területén, így az egészségüket, a személyes fejlődésüket, a közösségi életüket, a társas kapcsolataikat, a hírnevet, a vagyont, a családot, a fiatalabb generációk iránti felelősségvállalást és gondoskodást, a munkát, valamint az életükről kialakított általános képet tekintve. Mindezt egy négypontos skála segítségével tehették meg.

A tanulmány szerint egy-egy ember jövőbeli kongitív és érzelmi jóllétét is előrejelezhette az, hogy elérhető volt-e az életcéljuk, vagy sem. Ennek fényében gyanítható, hogy az emberek akkor a legelégedettebbek, amikor úgy érzik, képesek urai lenni az életcéljuk felé vezető útnak, s végső soron elérhetik azt. Mindemellett érdekes megfigyelése a kutatóknak, hogy az életcélok maguk kevésbé befolyásolták a későbbi jóllétet, mint azok elérhetősége.

hirdetés

A fentieken túl a kitűzött életcélok az élet bizonyos területeire is hatással voltak, így például azok az emberek, akik társas kapcsolatukat illetően határozták meg életcéljukat, jellemzően elégedettebbek voltak társas kapcsolataikkal és saját egészségükkel kapcsolatosan is. Az életcélok és a jóllét közötti összefüggések viszonylag kis mértékben tértek el a különböző korú emberek esetében.

A tanulmányban részletezik azt is, hogy melyik életkorban melyek számítottak az elsődleges fontosságú életcéloknak. Így például a fiatalabb emberek általában a státuszt, a személyes fejlődést, a munkát és a társas kapcsolatokat tartották a legfontosabbnak. Az idősebbek azonban már jellemzően a társas kapcsolatuk mellett az egészségükre fókuszáltak.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés