hirdetés
Életmód

A megfelelő fogápolás az Alzheimer-kór ellen is védelmet nyújthat

Némileg talán különös jelenségre lettek figyelmesek a Bergeni Egyetem kutatói, akiknek tanulmánya szerint a fogínybetegségek és az Alzheimer-kór kialakulása között egyértelmű az összefüggés.

A megfelelő fogápolás az Alzheimer-kór ellen is védelmet nyújthat
hirdetés

A kutatók megfigyelték, hogy az ínygyulladás (gingivitis) fontos szerepet játszhat az Alzheimer-betegség kialakulásában.

„DNS-en alapuló bizonyítékot találtunk arra, hogy a gingivitist okozó baktérium a szájüregből az agyba képes vándorolni”

– mondta Piotr Mydel, a tanulmány egyik szerzője a ScienceDaily.com beszámolója szerint.

A baktérium azért lehet veszélyes, mert egy olyan fehérjét állít elő, amely pusztítja az agyban az idegsejteket, s ez pedig eleinte a memória romlásához, végső soron pedig akár Alzheimer-kórhoz is vezethet.

hirdetés

Piotr Mydel elmondta, hogy önmagában a baktérium nem okoz Alzheimer-kórt, ám a jelenléte a szervezetben növelheti a betegség kialakulásának kockázatát, ráadásul a lefolyásának súlyosságát is. A jó hír azonban az, hogy néhány egyszerű lépéssel lassítható az Alzheimer-kór romlása bizonyos esetekben.

A rendszeres fogmosás és a fogselyem rendszeres használata a kutató szerint igen fontos. Azok esetében, akiknek már fogínygyulladása van, illetve akik családjában voltak Alzheimer-kóros betegek, az is lényeges, hogy rendszeresen fogorvoshoz menjenek.

A kutatók korábban már megfigyelték, hogy a baktérium a szájüregből az agyba jutva ott káros enzimeket állít elő, amelyek pusztítják az agysejteket, ám most először szereztek DNS-bizonyítékot e folyamatra az emberi agyban.

A kutatók összesen ötvenhárom Alzheimer-kóros beteget vizsgáltak, és 96 százalékuknál megfigyelték a baktérium által előállított enzimet. Piotr Mydel úgy véli, hogy az újabb bizonyítékok birtokában más megközelítést alkalmazhatnának az idősebbeket sújtó betegség elleni küzdelemhez.

Állítása szerint sikerült olyan gyógyszert kifejleszteniük, amely blokkolja a káros enzimeket, s ezáltal késleltetheti a betegség kialakulását. Elmondása szerint a gyógyszert később ebben az évben kezdhetik tesztelni.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés