hirdetés
Életmód

A meditálók negyede negatív pszichológiai hatást élhet át

Számos korábbi kutatás világított már rá arra, hogy a meditációnak pozitív hatásai lehetnek az egyének mentális jóllétére, most azonban picit más szemszögből vizsgálták a dolgot, és kiderült, hátulütői is lehetnek e tevékenységnek. Nevezetesen, a rendszeresen meditáló személyek a meditáció eredményeként olykor negatív pszichológiai eseményt éltek át.

A meditálók negyede negatív pszichológiai hatást élhet át
hirdetés

A kutatás szerint, amelynek eredményeit a PLOS ONE nevű lapban publikálták, a meditációt rendszeresen gyakorló emberek negyede káros élményeket élhet át – derül ki a MedicalNewsToday cikkéből.

A tanulmányt a brit University College London (UCL), a Witten/Herdecke Egyetem, valamint a Ljubljanai Egyetem készítette egy nemzetközi online kérdőív elemzésével, amelyben 1 232, már legalább két hónapja rendszeresen meditáló embert kérdeztek ezen tevékenységükkel összefüggésben.

A kérdőívben az emberektől megkérdezték, hogy volt-e valaha is kifejezetten kellemetlen élményük (így például szorongás, torz érzelmek/gondolatok, megváltozott éntudat-érzet), amelyeket a meditáció okozhatott. További kérdések is voltak, amelyekből az derült ki, hogyan, s milyen gyakran meditáltak az emberek.

A kutatók megfigyelése szerint a férfiaknál valamivel gyakoribbak voltak a negatív élmények a meditáció hatására, így míg a nőknél 23 százalék, addig a férfiaknál 28,5 százalék volt a negatív élményeket átélők aránya. A vallásos meggyőződésű embereknél ugyancsak gyakoribb volt ez a probléma, náluk 30,6 százalék, míg a nem vallásosaknál 22 százalék számolt be rossz élményekről.

hirdetés

A kutatás vezető szerzője, Marco Schlosser elmondta, hogy a tudósok egyelőre nem sokat tudnak a meditációval összefüggő nehézségekről, így aztán fontos lehet további kutatások elvégzésére is, hogy alaposabban megismerjék a problémát. Így például ki kellene deríteni, hogy kiket, s milyen körülmények között érhetnek hasonló negatív élmények, valamint azt is, hogy ezeknek lehet-e hosszú távú hatása.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés