hirdetés
TechTud

Szélturbina-ellenőrző robotot terveztek

A szélturbinák a közvélekedéssel ellentétben nagyon is komplex rendszerek, s így az idő múlásával felléphetnek náluk különböző problémák és hibák, amelyeket azután ki kell javítani a nagyobb hibák elkerülésére. A Sandia National Labs kutatói e célra egy kis méretű robotot terveztek, amely autonóm módon vizsgálná a turbinalapátokat.

Szélturbina-ellenőrző robotot terveztek
hirdetés

A szélturbinákat sem kíméli az idő vasfoga, a hagyományos ellenőrzések viszont bonyolultak lehetnek, hiszen gyakran nehezen elérhető helyen vannak, s egyébként is hatalmasak. Mindeközben azonban gyakran érik villámcsapások is a lapátokat, amelyeket ráadásul jégeső, eső, magas páratartalom és más tényezők is károsíthatnak, amint azt a TechCruch Joshua Paquette ismertetése alapján írja.

Gyakorta darukat használva vizsgálják a szélturbinákat, ám még ez az eljárás is sokszor csak viszonylag felszínes, és nem olyan alapos, mint az adott esetben szükséges volna, hiszen csak a felületi elváltozásokat láthatják a szakemberek. Ez azért probléma, mert mire szem elé kerül egy-egy hiba, addigra már gyakran meglehetősen súlyossá válik.

Egy megfelelőbb megoldást keresve fogant meg az autonóm turbina-ellenőrző robot ötlete, amelynek megalkotásakor a Sandia National Labs az ICM-mel (International Climbing Machines) és a Dophitech-kel működött együtt. Az általuk tervezett robot lassan, de biztosan halad előre a turbinákon, ahol nemcsak a felszínt térképezi fel, de ultrahangos vizsgálattal az alsóbb részeken lévő elváltozásokat is.

Egyelőre persze meglehetősen lassú ez a technológia, de idővel gyorsabb működést várnak tőle.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés