hirdetés
TechTud

A gyerekek naponta átlagosan 7 és fél órát töltenek az online térben

A gyerekek átlagosan minden nap 7 és fél órát töltenek az online térben, így folyamatos célpontjaik a legkülönbözőbb internetes csalásoknak és adathalászati kísérleteknek - közölte a Médiaunió Alapítvány kedden az MTI-vel.

A gyerekek naponta átlagosan 7 és fél órát töltenek az online térben
hirdetés

A közleményben idézték Kardos Ferencet, az alapítvány ügyvezetőjét, a kiberbiztonsági edukációs "A kulcs te vagy!" kampány vezetőjét, aki elmondta, kellő odafigyelés hiányában egy-egy rossz döntés akár a családi kasszában is hatalmas veszteségeket okozhat.

A KiberPajzs banki szakértője arra mutatott rá, hogy "a folyamatos online jelenléthez szokott gyerekek hétköznapjait nyáron nem az iskolai Eduroam és az otthoni WiFi kiszámítható váltakozása határozza meg, hanem a nagyinál, városi bandázás közben vagy épp a nyári táborokban kell alternatívákat keresniük az internetelérésre. Ez a kényszerű digitális nomád lét pedig vonzza az adatokra leselkedő digitális bűnözőket".

A szakember a támadási felület minimálisra csökkentése érdekében példaként említette, a nyári szünidőre érdemes megfontolni, hogy a szülők növeljék a gyerekek mobilnet adatkeretét vagy akár korlátlan csomagot vásároljanak nekik, hogy ne a nyilvános WiFi-re kelljen hagyatkozniuk. Ez plusz teher a családi kasszában, de egyhavi mobilinternet-előfizetés sokszorosát el lehet bukni, ha egy nyilvános WiFi-n keresztül ellopják a gyerek bankkártyaadatait.

Közölte, az USB-csalások ellen jó védekezés lehet, ha a szülők beszereznek egy USB-adatblokkolót. "Ha teljesen biztosra akarunk menni, tegyünk feltöltött külső akkumulátort (power banket) a gyerekek nyári túlélőcsomagjába, így nem szorulnak rá a nyilvános töltőkre" - olvasható az alapítvány közleményében.

hirdetés

Ezen felül a szakértő azt tanácsolja a szülőknek, hogy beszéljenek a gyerekekkel az üzletekben kiállított telefonokról, tabletekről és laptopokról. Fontos, hogy tudják: ha ott felejtik belépve a fiókjukat, utána bárki szabadon garázdálkodhat a nevükben, sértegetheti az ismerőseiket, pénzt kérhet kölcsön, vagy hozzáférhet további adataikhoz, jelszavaikhoz. Ezzel nemcsak saját magukat sodorhatják veszélybe, hanem a barátaikat, családjukat is.

Mindezek mellett a KiberPajzs banki szakértője arra is felhívta a figyelmet, hogy már gyerekek, kamaszok számára is rengeteg ingyenesen elérhető biztonsági tipp, tananyag, videó van az interneten. Azt kérte a szülőktől: bátorítsák a gyerekeket, hogy nézegessék ezeket és ismerjék meg a digitális környezetet biztonsági szempontból is.

"Ha következetesen alkalmazzuk ezt a néhány elővigyázatossági lépést és türelmesen elmagyarázzuk a gyerekeknek, hogy mire kell odafigyelniük, ezek a támadások sikeresen és hatékonyan kivédhetők" - fogalmazott Kardos Ferenc, a Médiaunió Alapítvány ügyvezetője a közleményben.

Forrás: MTI

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés