hirdetés
TechTud

Őssejtekből nyomtattak fület kutatók

Az ausztráliai Wollongong Egyetem kutatói egy 3D bionyomtató segítségével emberi füleket nyomtattak, amelyekkel azután műtéti beavatkozással segíthetnének a fülműtétre szoruló páciensen.

Őssejtekből nyomtattak fület kutatók
hirdetés

A 3D Alek névre keresztelt eszköz voltaképpen egy olyan háromdimenziós nyomtató, amely az egyetem által kifejlesztett speciális biotinta alkalmazásával volt képes emberi füleket nyomtatni. A biotintában lévő őssejtek teszik lehetővé, hogy a hagyományos eljáráshoz hasonlóan emberi fülporcot nyomtassanak. Ezzel egy olyan „élő” fület állítanak elő, amely aztán műtéthez alkalmazható.

A sydney-i Royal Prince Alfred kórház a régióban elsőként alkalmaz a kórház területén csúcskategóriás bionyomtatót. Ez a technika a kutatók szerint egy lépéssel közelebb viszi őket ahhoz, hogy egészen megújítsák az úgynevezett microtia kezelését az ilyen rendellenességgel született gyermekek esetében. Ezen rendellenesség hatására a gyerekek füle nem, vagy csak kis mértékben fejlődik ki.

„Igen bonyodalmas ennek a rendellenességnek a kezelése, mivel a fül külső része egy rendkívül komplex háromdimenziós forma, nem csak hosszúsága és szélessége, hanem magassága is van, ráadásul a koponyától is elemelkedik. Ez az a terület, ahol a bionyomtatás egy rendkívül izgalmas utat jelent, mivel lehetővé teheti, hogy a fül a beteg saját arcához, és saját természetes szövetei alapján készüljön el”

– fogalmazott Payal Mukherjee sebész, aki szerint az ilyen eljárással a műtét ideje csökkenthető, míg az új fül megjelenése is javítható.

hirdetés

Az előzetes klinikai tesztelések során a kutatócsoport egyebek mellett már orrporcot is készített, amelyet ugyancsak másfajta műtétekhez lehet hasznosítani. A jövőben szeretnék elérni, hogy az implantátum a beteg saját őssejtjeiből készüljön, az ő egyedi anatómiai tulajdonságaira szabva.

(Dezeen.com)

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés