hirdetés
TechTud

Mikroszkopikus hajszálereket fedeztek fel a csontokban

A csontjainkban újabb megfigyelések szerint mikroszkopikus kis „csatornákból” álló rendszer foglalhat helyet, amelyre először laboratóriumi egerek csontjában figyeltek fel, ám később emberi csontnál is fellelték a bizonyítékát.

Mikroszkopikus hajszálereket fedeztek fel a csontokban
hirdetés

Amennyiben bebizonyosodik, hogy valóban korábban fel nem fedezett hajszálerek szövik át csontjainkat, úgy magyarázatot lelhetünk arra, hogyan jutnak ki a csontokból az ott termelt immunsejtek.

A LiveScience beszámolója szerint a kutatás során több száz, eddig ismeretlen hajszáleret találtak egerek lábcsontjában, ami ugyanakkor természetesen alapvetően még nem jelentené, hogy biztosan hasonló erekre bukkanhatunk az emberek csontjaiban is. Jellemzően ráadásul hosszú időnek kell eltelnie ahhoz, hogy az emberek esetében is bizonyítékot találjanak olyasmire, amelyet előzőleg az állatoknál felfedeztek.

Ebben az esetben azonban egy vállalkozó kedvű kutató gondolt egyet, és a saját lábáról készített MRI-felvételt, amely tevékenysége meg is hozta a gyümölcsét, hiszen bizonyítékot talált apró csatornák lehetséges jelenlétére az emberi csontokban is.

A tanulmányt január 21-én publikálták a Nature Metabolism nevű lapban.

hirdetés

A vérsejtek a csontokban, ezen belül is a csontvelőben termelődnek, s aztán innen viszonylag gyorsan képesek a keringési rendszerbe jutni. Eddig azonban azt nem lehetett tudni, hogy pontosan hogyan képesek a vérsejtek gyorsan a csontból kijutva a keringésbe lépni.

Jóllehet, a pontos mechanizmus eddig nem volt ismert, az egészségügyben már alkalmaztak egy eljárást, amelynek során hasznát vehették. Az úgynevezett intraossealis vénabiztosítás során a nagy csontvelővel rendelkező csontba (jellemzően a láb csontjaiba) juttatott gyógyszer vagy infúzió igen gyorsan a vérkeringésbe jut.

Ahhoz, hogy a „hiányzó” mikroszkopikus csatornákra ráleljenek, a kutatók egy olyan vegyületet alkalmaztak, amelynek hatására az egerek csontja üvegszerűen átlátszóvá vált, s így már jól kivehették mikroszkóp alatt vizsgálva a több száz parányi, addig fel nem fedezett hajszáleret.

Ezután a kutatók festett immunsejteket figyeltek meg, amint azok keresztülhaladnak a hajszálereken, s onnan a keringésbe jutnak.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés