hirdetés
TechTud

Már használható Sanghajban a világ leghosszabb 3D-nyomtatással készült betonhídja

A Tsinghua Egyetem építészeti karának professzora, Xu Weiguo vezetésével, háromdimenziós nyomatással elkészült 26,3 méter hosszú betonhidat nemrégiben megnyitották. A tervezői szerint a maga nemében ez a világ leghosszabb hídja.

Már használható Sanghajban a világ leghosszabb 3D-nyomtatással készült betonhídja
hirdetés

A 26,3 méter hosszú és 3,6 méter széles gyalogoshidat valamivel korábban ebben az évben telepítették a helyére, egy csatorna fölé. Az építményt megtervező, digitális építészettel foglalkozó egyetemi kutatóközpont (JCDA) közlése szerint a híd jellegzetes íves formáját Kína legidősebb ma is meglévő hídja, az 1400 éves Anji híd ihlette.

A Dezeenbeszámolója szerint, noha a hidat egy ősi minta alapján tervezték, valójában egy feltörekvő új technológia előfutára lehet a tervezői szerint, amelyet a jövőben vélekedésük szerint rendszeresebben alkalmaznak majd az építészetben,

„A gyalogoshíd elkészítése egy örömteli lépést jelent e technológia számára a kutatástól és fejlesztéstől a gyakorlati mérnöki alkalmazás irányába. Mindeközben annak a jele is, hogy Kína belép a 3D betonnyomtatás- és előállítás technológiájába a világ legfejlettebb szintjén”

– közölte a JCDA

hirdetés

A hidat egyébként 176 betonegységből állították elő két robotikás kar segítségével, összességében 450 óra leforgása alatt. Felhasználtak hozzá 68 kavicsos járólapegységet is, valamint újabb 64 elemből illesztették össze a korlátot. Valamennyi alkotóelem polietilénszálas beton és különböző adalékanyagok felhasználásával készült.

A tervezői szerint a híd sokkal olcsóbban készült el, mintha hagyományos eljárásokat alkalmaztak volna a készítéséhez. Egészen pontosan a JCDA szerint egy hasonló méretű hagyományos híd költségeinek pusztán háromnegyedéért sikerült kivitelezniük a maguk 3D nyomtatott építményét, köszönhetően részben annak, hogy állványozással sem kellett bajlódniuk.

A hídra szereltek egy megfigyelő rendszert is, amely azt mutathatja majd meg, hogy az idő teltével milyen változáson megy keresztül a beton, majd az így nyert információt a jövőben felhasználhatják az újabb projektek fejlesztéséhez is.

Az építészetben egyre nagyobb teret nyer a 3D nyomtatás felhasználása, tavaly például a Holland Dizájnhéten egy háromdimenziós nyomtatással készült hidat mutattak be, míg az amerikai hadsereg hasonló technológiával nyomtatna barakkokat a különböző helyszíneken.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés