hirdetés
TechTud

Malária elleni oltóanyagot tesztelnek Malawin

A világ első malária elleni vakcináját kezdik tesztelni Malawin, az oltás, amennyiben beválik, részleges védelmet nyújthat a beoltott gyermekeknek a gyakran halálos kimenetelű betegség ellen.

Malária elleni oltóanyagot tesztelnek Malawin
hirdetés

Az RTS,S nevű oltóanyag az immunrendszert felkészíti a szúnyogcsípéssel terjedő maláriabetegség parazitájának megtámadására. Korábban a vakcinával folytatott kisebb tesztek során azt figyelték meg, hogy az oltásban részesült 5-17 hónapos kisgyermekek közel 40 százaléka védetté vált a betegséggel szemben – írja a BBC hírportálja.

Amennyiben a védőoltás hatékonynak bizonyul, az azért is örvendetes, mert mintegy egy évtizednyi javulást követően a közelmúltban látszólag ismét emelkedett a megbetegedések száma. A legfrissebb éves adatok szerint már nem csökken a maláriás esetek száma a világon, ami miatt többen attól tartanak, esetleg ismét nagyobb arányban jelentkezhet majd a betegség.

Az összes megfertőződött ember, továbbá a 435 ezer haláleset több mint 90 százalékát Afrikában jegyezték fel, s a gyermekek különösen is veszélyeztetettek.

Malawiban közel ötmillió esetet rögzítettek 2017-ben, s a vakcinát is ebben az országban, valamint Kenyában és Ghánában kezdik majd tesztelni. Azért éppen ezekre az országokra esett a választás, mert itt már eddig is voltak jelentős programok a malária megfékezésére, így például hálókat is kezdtek használni az ágyak körül – mégis igen magas maradt a megbetegedések száma.

hirdetés

A most tesztelésre kerülő oltóanyagot már majdnem három évtizede fejlesztik, a több éves tesztelési folyamatot pedig mintegy 1 milliárd dollárral támogatták eddig különböző, a gyógyszer fejlesztését ösztönző szervezetek.

Noha a 40 százalékos hatékonyság alacsonynak tekinthető a más betegségek ellen használt oltóanyagokéhoz képest, az egészségügyi világszervezet (WHO) szerint kiegészítheti a már most alkalmazott megelőző lépéseket, így például az ágyhálók használatát. A világszervezet egy munkatársa elmondta, hogy egyelőre magas, 90 százalék körüli hatékonyságú védőoltás nem létezik a malária ellen, ám a mostani vakcina kifejlesztése azt mutathatja, hogy nem lehetetlen egy ilyen oltást megalkotni.

A vakcinát egyébként négy adagban kell beadni, az első három adagot egy hónapos időközökkel, az utolsót pedig tizennyolc hónappal később. Az oltás tesztjének ez a része várhatóan 2023-ra zárul le, elsőként Malawiban, majd pár héttel később Kenyában és Ghánában kezdik meg a gyerekek oltását.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés