hirdetés
TechTud

A légszennyezés hatására szorongóak lehetnek a gyerek

A légszennyezettségnek való kitettség világszerte problémákat jelent az asztmával és légzőszervi betegségekkel, valamint a szív- és érrendszeri betegségekkel küzdőknek, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint évi több millió halálesetért is felelős lehet. Egyre több bizonyíték látszik azonban alátámasztani, hogy a gyerekek metabolikus és idegrendszeri fejlődését is károsan érintheti a levegő szennyezettsége.

A légszennyezés hatására szorongóak lehetnek a gyerek
hirdetés

A Cincinnati Egyetem, és a Cincinnati Gyermekkórház Egészségügyi központjának közös kutatása szerint a közlekedéssel összefüggő légszennyezettség és a gyermekkori szorongás között összefüggés figyelhető meg. A tanulmány, amelynek eredményeiről a ScienceDaily.com is beszámolt, az Environmental Research nevű lapban jelent meg.

„A friss bizonyíték arra utal, hogy a központi idegrendszer különösen sérülékeny a légszennyezettségre, ami alapján valószínűsíthető, hogy a légszennyezettségnek szerepe van a szorongáshoz és depresszióhoz hasonló mentális zavarok kialakulásában. Ez az első olyan tanulmány, amely agyi képalkotás segítségével veti össze a közlekedésből származó szennyezésnek való kitettséget, az agyban jellemző metabolit diszregulációt és a szorongásos tüneteket az egyébként egészséges gyerekeknél”

– összegzett Kelly Brunst, a tanulmány vezető szerzője.

A kutatók összesen 145, átlagosan tizenkét éves gyereket vizsgáltak, akik agyában egy speciális MRI technológia segítségével figyelték meg például a myo inositol szintjét, amely természetes módon fordul elő főként a gliális sejtekben, amelyek segítenek az agy folyadéktartalmának egyensúlyát fenntartani, valamint az inzulin szintjét is szabályozzák. A myo inositol szintjének emelkedése a gliális sejtek számának növekedését jelezheti, amely pedig gyakori a gyulladásos állapotokban.

hirdetés

A kutatók rájöttek arra, hogy azon gyermekek esetében, akik jelentősebb (közlekedésből származó) légszennyezettségnek voltak kitéve, társaikhoz képest jelentősen magasabb volt a myo inositol szintje, s egyúttal megfigyelték, hogy a generalizált szorongás több tünete ugyancsak gyakoribb volt ezeknél a gyerekeknél. A legmagasabb szennyezettségi szint mellett 12 százalékkal nőttek a szorongásos tünetek.

Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a kutatást viszonylag kis mintán végezték, s valószínűleg a tünetek sem érték el azt a súlyosságot, amely alapján valamely szorongásos betegséget diagnosztizálni lehetett volna a gyermekeknél. Ugyanakkor fontos megfigyelés lehet, hogy milyen gyulladásos reakciót vált ki az agyból a vizsgált típusú légszennyezés, hiszen arra utalhat, hogy a lakosság egy részét nagyobb kockázat érinti a szorongásos tünetek kialakulásával összefüggésben.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés