hirdetés
TechTud

A kifejező szemek evolúciós előnyt jelentenek a kutyáknál

A kutyák tekintete az emberek „ízlésének” megfelelően alakult az évszázadok során – azok az ebek, amelyek kifejező szemeikkel hatni tudtak gazdáik érzéseire, előnyt élveztek kevésbé kifejező tekintetű társaikhoz képest.

A kifejező szemek evolúciós előnyt jelentenek a kutyáknál
hirdetés

Kutatók megfigyelték, hogy a kutyáknak olyan izmaik fejlődtek ki a szemeik körül, amelyek segítségével az embereknek tetsző „arckifejezéseket” képesek mutatni. Az apró izomzat hatására a kutyák „gyermeki arckifejezéssel” tudnak az emberekre nézni, amely pedig belőlük gondoskodó reakciókat vált ki. A tanulmány szerint a kutyák számára ez a jellegzetes nézés segítséget jelentett abban, hogy jobban tudjanak kötődni az emberekhez.

Korábbi tanulmányok már rámutattak ugyan arra, hogy a kutyák kifejező tekintete tetszik az embereknek, ám az újabb tanulmány során figyelték csak meg, hogy a kutyák szeme környékén jelentős anatómiai változás ment végbe annak érdekében, hogy a kifejező tekintet lehetségessé váljon – írja a BBC.

A kutatók szerint ez az anatómiai változás tette lehetővé, hogy a kutyák „kifejező szemöldököt” fejlesszenek ki, s így emberihez hasonló kommunikáció illúzióját keltsék.

„Amikor a kutyák ezt a mozdulatot teszik, az látszólag egy erős vágyat kelt az emberekben arra, hogy gondoskodjanak róluk”

hirdetés

– fogalmazott a tanulmány egyik szerzője, dr. Juliane Kaminski.

Az ebek esetében most taglalt izomcsoport mozdulatai azt teszik lehetővé, hogy a kutyák szemei nagyobbnak és „gyermekibbnek” tűnjenek, valamint ahhoz hasonló arckifejezést tesznek lehetővé, mint amikor az emberek arca szomorúságot tükröz.

A kutató szerint az emberek akaratlanul is olyan döntéseket hoztak, amelyek az ilyen kifejező tekintetű kutyáknak kedveztek, vagyis az ebek esetében a „bociszem” egy evolúciós előny lehetett.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés