
A cigarettaszálakon olvasható feliratok - mint a "méreg minden szippantásban" vagy "a cigaretta impotenciát okoz" - a kanadai kormány szerint lehetetlenné teszik, hogy a dohányosok elkerüljék az egészségügyi figyelmeztetéseket.
A hĂ©ten hatályba lĂ©pĹ‘, a dohánytermĂ©kek megjelenĂ©sĂ©t, csomagolását Ă©s cĂmkĂ©zĂ©sĂ©t Ă©rintĹ‘ rendeletek egyike a csomagoláson elhelyezett figyelmeztetĂ©sek mĂ©retĂ©t szabványosĂtja, Ă©s elĹ‘Ărja, hogy a dobozok felĂĽletĂ©nek legalább 75 százalĂ©kát kell lefedniĂĽk.
A kormány fokozatosan szigorodĂł intĂ©zkedĂ©sek sorát vezeti be a következĹ‘ kĂ©t Ă©vben a dohányzás visszaszorĂtására, amely Ă©vente 48 ezer kanadai halálát okozza.
A kanadaiak mintegy 13 százaléka dohányzik, ami a kormány szerint évente több mint hatmilliárd dollárjába kerül az állami egészségügyi rendszernek.
Noha 1965-ben még a kanadaiak mintegy fele cigarettázott, a dohányzók aránya folyamatosan csökkent, ahogy a közvélemény egyre jobban megismerte a dohányzás veszélyeit.
A dohánytermĂ©kek Ă©rtĂ©kesĂtĂ©sĂ©re, használatára, adĂłztatására Ă©s reklámozására vonatkozĂł szövetsĂ©gi Ă©s tartományi szabályozások szintĂ©n a dohányzĂłk arányának csökkenĂ©sĂ©hez vezettek minden korcsoportban.
Kanada volt az elsĹ‘ a világon, amely 2001-ben elĹ‘Ărta a cigarettagyártĂłknak, hogy a cigarettacsomagokra kĂ©pi figyelmeztetĂ©seket helyezzenek el. A beltĂ©ri dohányzást mĂ©g abban az Ă©vtizedben betiltották.
Forrás: MTI