hirdetés
Gazdaság

Meglehet, hogy megmarad az OKJ-képzés

Noha korábban úgy lehetett értesülni, hogy egészen felszámolják az OKJ-képzést, a Népszava jelenleg már arról ír, hogy jelentős átalakításokkal ugyan, ám mégis megtartanák ezt a képzési rendszert.

Meglehet, hogy megmarad az OKJ-képzés
hirdetés

Az Országos Képzési Jegyzékben a lap szerint százhetvenegy iskolákban oktatható szakképesítés, hetvenhárom részszakképesítés és tizenhárom művészeti szakképesítés szerepel majd.

Mindezt a Népszava a birtokába került, az OKJ-rendelet módosításáról szóló, a kormány által még nem tárgyalt előterjesztésre hivatkozva írja, kiemelve, hogy a jelentős átalakítás ellenére az előterjesztésben továbbra is az OKJ elnevezés szerepel. Ráadásul nem a teljes rendszer kivezetéséről van benne szó, sokkalta inkább az OKJ-t szabályozó kormányrendelet módosításairól. Szakemberek szerint ennek az lehet az oka, mert egy jogi szempontból is teljesen új rendszer felállításához módosítani kellene a szakképzési törvényt is, amire már szűkös lehetne az idő.

A tervek szerint egyébként a különböző képzéseket két csoportba sorolnák, ezek egyikébe az alap szakképesítések, a másikba pedig a specializációk, azaz „szakosító képesítések” kerülnének. Az alapszakmát kizárólag iskolarendszerben – ötéves technikumban vagy hároméves szakképző iskolában – lehetne elsajátítani, a specializációkat pedig csak felnőttképzés keretében oktatnák.

Az OKJ átalakításának szükségességét azzal magyarázták, hogy a képzési jegyzékben összesen közel 750 szakma szerepel, s ez túl széttagolt és átláthatatlan, a szakmai képzések és munkakörök pedig keverednek benne. A célok egyike, hogy 200 alá csökkenjen az alapszakmák száma – a szakosító képzések számát azonban nem tervezik korlátozni.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés