hirdetés
Belföld

Mindenkinek érdeke, hogy élni hagyják a Balatont

A Balatoni Limnológiai Intézet igazgatója arra hívja fel a figyelmet, hogy egy lerabolt tó kevés ember számára, rövid távon hozhat csak gyümölcsöt, ehelyett azonban törekedni kellene a beruházásoknál a tó ökológiai rendszerének megőrzésére is, hiszen csak így képes alkalmazkodni Balaton a rá váró kihívásokra.

Mindenkinek érdeke, hogy élni hagyják a Balatont
hirdetés

Nem bír már el több embert a Balaton, s a további növekedésnek ökológiai értelemben csak a baktériumok és a szúnyogok „örülnének”, míg mások megsínylenék azt – hívta fel a figyelmet a Balatoni Limnológiai Intézet igazgatója, Jordán Ferenc az InfoStart.hu szerint, amely a Balatonfüred.hu interjúját szemlézte.

Nemcsak a természettel, de a helyi lakosok érdekeivel is szemben áll azonban a túlzott turizmus, hiszen egy lerabolt tó csak kevesek számára, és csupán rövid távon hoz gyümölcsöt a szakember szerint.

A biológus a klímakrízist érintve azt is leszögezte, hogy a természetes ökológiai rendszerek általában jól képesek alkalmazkodni, és megoldják a problémákat, azonban a Balatont egyszerűen nem hagyjuk alkalmazkodni az új helyzethez.

Ehelyett a tavat körbe betonozzák, ezzel lehetetlen helyzetbe hozva azt. A kutató úgy látja, túl sok durva emberi beavatkozás éri a Balatont.

hirdetés

Jordán Ferenc szerint úgy kellene törvényt alkotni, hogy kiiktatódjanak a természetre káros tevékenységek, s a politikai akarat nem a kiskirályok álmait kell, hogy szolgálja.

Mindamellett nem gondolja, hogy a tudósok és a természetvédők törekvései ellentétesek volnának a befektetők érdekeivel, sőt, lényegében ugyanaz a cél, egy szép, egészséges Balaton. Fontosnak tartja viszont, hogy fenntarthatóbb módon kezeljék a tavat, s okos kompromisszumokra törekedjenek.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés