hirdetés
Belföld

Farkasfalkát videóztak a Bükkben

A farkasok megjelenése különösen most, a sertéspestis terjedésének idejében kifejezetten jó hír lehet, hiszen ezek a ragadozók elsősorban a legyengült – így például beteg – állatokat ejtik el.

Farkasfalkát videóztak a Bükkben
hirdetés

Egy túrázó január hatodikán reggel a Bánkút és Lillafüred között, Ómassa közelében, elmondása szerint a lakott területtől pár száz méterre készített videót, amelyen egy farkasfalka vehető ki – számolt be róla az Index.

A lap megjegyzi, éppen mostanában van a farkasok párzási időszaka, így ilyenkor a szokottnál élénkebbek az állatok, vagyis ezt sejtik amögött, hogy sikerült lencsevégre kapni őket. Mint írják, ezek a ragadozók félnek az embertől, ezért ha találkozásra kerülne a sor, legvalószínűbb, hogy menekülnének. Fontos azonban, hogy ne próbáljuk szándékosan bántani őket.

Magyarországon a szürke farkas 1993 óta védett, 2001 óta pedig fokozottan védett állatfaj.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság honlapján egyebek mellett arról írt, hogy mostanra a nagyragadozók száma Európa-szerte mutat némi növekedést, s a nemzeti park területén élő farkasok például északról, Szlovákiából érkezhettek legnagyobb valószínűséggel hozzánk. Ezzel kapcsolatban azt írják:

hirdetés

„2004 novemberében 170-220 km/órás széllökésekkel söpört végig a vihar a Magas-Tátra déli oldalán és 750-1300 méteres magasságban szinte letarolta az erdőt. 2014-ben pedig az Alacsony-Tátra erdeit ritkította meg az orkán. Ezek az élőhelyek annak a szlovákiai farkas állománynak is a lakóhelyét jelentik, amelyek az észak-magyarországi farkasok forráspopulációit is jelentik”.

Ezek után természetes, hogy az élőhelyük változása miatt a farkasok déli irányba terjeszkedve telepedtek meg Magyarországon, ahol már rendszeresen családokat alkotnak és szaporodnak is.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei szerint az itt élő farkasok pár száz négyzetkilométeres területen élnek, azonban évről évre változik a létszámuk és falkanagyságuk is. Az állatok létszámát és aktivitását kameracsapdák segítésével és más nyomok gyűjtésével figyelik folyamatosan.

Noha rendszeresen van szaporulat, tartósan nem várható a Bükk területén élő egyedek számának változása, hiszen a tapasztalatok szerint a szaporulatnak csak nagyjából a fele éli túl az első két évet, a többi fiatal állat sérülések és betegségek következtében elpusztul, illetve sajnos az illegális elejtés is problémát jelent.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés
hirdetés